Struwig, Jeremia Jacobus

 

GEBORE

1 Sep. 1904

OORLEDE

28 Jun. 1984

UNIVERSITEIT

US; Princeton

GELEGITIMEER

1937

ORDEN

1938

STANDPLASE

1938 Bethal

1942 Alberton

1945 Durban

1946 Geduld

1948 Carnarvon

1951 Queenstown

1955 Brakpan-Wes

1961 Hartbeeshoek

1967 Villieria-Oos

EMERITEER

Ds. Jeremia Jacobus (Jac) Struwig (1.9.1904 – 28.6.1984); wat 2.3.1975 na ‘n lang en geseënde bediening in nege gemeentes en in drie provinsies vir die tweede keer geëmeriteer is, is in Pretoria Oorlede. Hy ontvang sy teologiese opleiding op Stellenbosch en in Princeton, VSA waar hy ook ‘n meestersgraad verwerf. Na sy legitimasie in 1937 word hy op 22.1.1938 in Bethal bevestig. Daarna staan hy agtereenvolgens in Alberton (1942); Durban (1945); Gedulduitbreiding (nou Springs-Noord) (1946); Carnarvon (1948); Queenstown (1951); Brakpan-Wes (1955) en Hartbeeshoek (1961); In 1965 aanvaar hy sy emeritaat, maar in 1967 keer hy na die aktiewebediening terug om nog sowat agt jaar leraar van Villieria-Oos (Pretoria) te wees. Hy het sy plek in die verskillende kerklike bedrywighede en ook in die wyer gemeenskap vol gestaan en oral gewaardeerde diens gelewer.